Jak začít

Jak začít s footbagem?

Pokud se vám footbag líbí, nečekejte a podívejte se na pár tipů pro začátek!

Vybavení

Mít perfektní vybavení není nutné už od úplného začátku. Ale je jisté, že s ním to půjde rychleji..

  • Upravte si vaše boty (měly by to být tenké tenisky, převažte si tkaničky, aby na špičce vzniklo místo na chytání)
  • nebo si nejlépe pořiďte doporučený typ bot Adidas Rod Laver ze stránky www.worldfootbag.com či hledejte po českých e-shopech, občas je mají v Adidas Originals sekci
  • nebo si kupte poměrně vhodné modré tenisky typu čína u vietnamských obchodníků (kopie značky Fila). Jsou levné, ale moc nevydrží.

Dále budete potřebovat kvalitní footbag, doporučujeme kožený, buď z vašeho blízkého skateshopu nebo ze shopu na footbag-eshop.cz. Jako poslední je třeba mít na hru trenýrky, sahající přibližně do půlky stehen.

Tým

Je starou pravdou, že víc hlav víc ví a také že když je nás víc, nebojíme se vlka nic. Proto je dobré, mít pro hru nějaké kamarády, s kterými si můžete vzájemně radit a podporovat se.

  • Pokud již nějaké parťáky máte, tak se domluvte a založte si svůj sportovní klub. To znamená, že se domluvíte na pravidelných trénincích a na názvu klubu. Registrovat se u vládního institutu není nutné.
  •  Pokud parťáky nemáte, tak v tom lepším případě budete kontaktovat nějaký již vzniklý klub v blízkosti vašeho bydliště. Pokud blízko vás žádný klub neexistuje, je nutné navnadit své kamarády ke spoluhraní, nebo hrát na veřejnosti a on se časem někdo přidá.Jakmile máte váš klub ustanovený, doporučujeme vám se registrovat u ČFA, z čehož vám plyne řada výhod.

Místo na hru

Výhoda je, že hrát se dá poměrně na malém prostoru. Za nejlepší povrch považujeme hladký a neklouzavý, např. tartan, mramor, asfalt. Hrát se dá v létě téměř kdekoli, na zimu je však nutná krytá místnost, nejlépe tělocvična. (Také lze hrát v nějakém průchodu nebo podchodu, opuštěném stavení, atd.) Pro získání pravidelného místa na hru (zejména přes zimu) doporučujeme toto:

  • Spojit se s zaběhlou sportovní organizací v místě vašeho bydliště, která disponuje tělocvičnou či dalšími hracími prostory. S nimi se potom domluvíte na pravidelném možnosti tréninků v jejich prostorech v rámci členských příspěvků. Z vlastní zkušenosti doporučujeme Českou obec sokolskou (ČOS).
  • Stejně tak si můžete tělocvičnu či prostor na hru pronajmout, cena za pronajmutí se obvykle pohybuje od 50-150Kč za hodinu. Vhodné jsou např. tělocvičny a hřiště státních škol atd.

Vědomosti

Kromě rad vašich kamarádů nejlépe poslouží internet. Doporučujeme sekci triky na tomto webu, kde jsou triky vysvětleny a doplněny ilustračními videi. Pro informace o tricích v angličtině doporučujeme www.footbag.org. A tradiční rada nakonec: Trénujte všechny triky na obě nohy, bude to k vašemu dobru!

 

Kam dál?

Jak se ve footbagu soutěží >>
Nauč se triky >>
Poptej vystoupení >>
Pořiď si footbag >>